Druhy vazeb
Vazba je dokončovací knihařské zpracování vícestránkových tiskovin, kdy se z jednotlivých listů nebo složek stává jeden celek. Nejběžnější a nejlevnější vazby jsou V1 a V2 pro běžné časopisy, publikace, výroční zprávy apod. Pro knihy se používá většinou některá varianta vazby V8. Každá vazba má své výhody a nevýhody, omezení nebo určení. Je potřeba ji zvolit podle pořeb a také podle ceny.
Každá vazba má dvě základní části:
- knižní blok - svázané a oříznuté listy (vnitřek knihy, publikace...)
- obálka nebo desky
Měkké vazby
Vazba V1
Jedna z nejběžnějších vazeb - sešitová, časopisová, na stříšku - jednotlivé složky jsou vkládány do sebe, poté do obálky a sešity najednou ve hřbětu drátěnou sponkou (může být s očkem). Po sešití se vše ořízne na čistý formát. Vazba V1 je omezená počtem stran, maximálně cca 80-120 podle gramáže papíru. Používá se i varianta s obálkou ze stejného papíru jako je knižní blok.
Při sešití do V1 dochází k „vysunutí“ jednotlivých dvoulistů směrem ven. Po ořezu se zkrátí každá jinak. Na to je potřeba dávat pozor při grafickém návrhu - dostatečný prostor k okraji stránky - bezpečná zóna - je potřeba dát pozor na číslování stran. Na požádání je taky možné stránky „zasouvat“ při archové montáži. Potom ale nesmějí být v grafice průběžné obrázky přes hřbet (obrázky se zasunutím u hřbetu oříznou).
Vazba V2
Jednotlivé listy nebo složky jsou sneseny za sebou, po odfézování hřbetu slepeny a zavěšeny do obálky. K lepení se používá disperzní, tavné nebo PUR lepidlo. Po slepení se ořízne ze třech stran na čistý formát. Vazba V2 umožňuje sešít vetší počet stran než vazba V1. Má také některé méně známé varianty - obálka se záložkami, švýcarská, finská, hardcover...
Vazba V3
Podobná vazbě V2, ale je sešitá drátěnými sponkami ve hřbetě shora. Obálka může být sešitá dohromady s knižním blokem nebo knižní blok sešitý samostatně a potom zalepený do obálky. Nakonec se ořízne ze třech stran na čistý formát. Maximální počet stran je omezen možnostmi konkrétního stroje na výrobu vazby V3.
Vazba V4
Výsledným vzhledem je podobná vazbě V2, ale technologicky vazbě V8. Jde o vazbu šitou nití ze složek snesených za sebou. Blok je poté slepen a zavěšen do obálky. Nakonec se ořízne ze třech stran i s obálkou. Je kvalitní a odoná, vhodná například pro rozsáhlé katalogy s větším počtem stran.
Polotuhé vazby
Vazba V5
Jednotlivé listy nebo složky jsou sneseny za sebou, následně slepeny (jako V2) nebo sešity (jako V4) a zavěšeny do desek z lehčí lepenky. Dnes se už téměř nepoužívá.
Vazba V6
Leporelo, lepenkové přířezy jsou potaženy potištěným potahem a vzájemně spojeny měkkým plátěným hřbetem. Nakonec je blok leporela oříznut v hlavě a v nohách.
Tuhé vazby
Všechny tuhé vazby mají knižní blok šitý nití ze složek snesených za sebou. Ke knižnímu bloku jsou přidané předsádky, potom je blok oříznut na čistý formát a nakonec zavěšen do desek (obálky). Jednotlivé typy se liší pouze použitými deskami.
Vazba V7
Desky jsou potaženy papírem a hřbet plátnem.
Vazba V8
Desky jsou potaženy jedním materiálem - plátnem.
Existují varianty:
- V8a - laminovaný potah
- V8b - papírový přebal, papírový potah
- V8c - jiný potah (kůže, useň, vatovaný potah...)
Vazba V9
Desky jsou z plastu.
Na podrobnosti a technologické parametry pro zpracování jednotlivých druhů vazeb se domluvte při zadávání zakázky. U některých vazeb existují i jiné varianty. Zde jsou pro zjednodušení uvedeny pouze běžně používané vazby. Parametry vazby a předtisková příprava se může u stejné vazby lišit podle použitých strojů pro její zhotovení. Kromě zde uvedených druhů vazeb existují ještě různé druhy vazeb spirálových.